Bizimle İletişime Geç!

Atlantis Dünyası ile Tanışın

Atlantis Medya

Yunus Emre Mh. Aziz Mahmut Hüdai Cd. No:199Meram/ KONYA

-

Bostan Sk. No:6Kuzguncuk/ İSTANBUL

Blog

Tasarımda Minimalizm

TasarımdaMinimalizm

Şamil TUNÇ
Art Direktör/
Atlantis Medya
27.11.2018

Minimal; sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir tasarım türüdür. Rengi ve biçimi en aza ve temel öğelere indirgeyerek aşırı ve gereksiz elementlerinden sıyrılan sade tasarımlardır. Mimariden modaya, logo tasarımından billboard tasarımına kadar bütün sanat formlarında minimalizmin etkilerine rastlayabilirsiniz. İyi bir minimalist tasarımı elde etmek için doğru materyalleri düzgün bir şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız.  Renk, düzen, beyaz boşluklar, grafik ve tipografi gibi ögelerin hepsi minimal tasarımda önemli bir role sahiptir.

Sadelik sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Sadeliği tasarlamak için tipografi, renk dili, kullanıcı psikolojisi, minimalist anlayışa sahip olmak gibi birçok bilgi ve tecrübeyi kapsayan özelliğe sahip olmak gerekiyor. Amaç, sadeliği basitliğe götürmek değil şık hale getirmektir.

Minimalist tasarımlarda şatafatlı, hareketli ve abartıya kaçacak diğer materyalleri unutun. Günümüzde etkisini hızla artırarak markaların kullanmaya çalıştığı tasarım trendleri arasında yer almaktadır. Sadeliğin ön planda tutularak doğrudan istenilen mesajı verdiği için algı süresini kısaltmaktadır. Her şey net ve belirgindir. Ortaya çıkan tasarımlar düz ve basit gözükebilir fakat çalışmaların karmaşadan uzak, temiz ve kolay anlaşılabilir olması yadsınamaz bir gerçektir.

Minimalist tasarımlarda, renk seçimi stratejik öneme sahiptir. Kullandığınız renkleri minimumda tutmalısınız. Siyah, gri ve beyaz en güçlü renklerdir ve tek vurgulu renk kullanımı büyük bir etkiye sahiptir. Renk geçişleri bulunmadığı için benzer tonlarda renk kombinasyonları denenebilir. Genellikle soğuk renkler tercih edilir.
 
Tipografide kullanımı da renk seçimi kadar önemlidir. Sade düz görünümlü fontlar kullanarak açık, keskin, anlaşılır net metinlerle mesaj verilebilir. Minimalist tasarımlarda büyük boyutlu metinler kullanmak size avantaj sağlayacaktır.

Broşürler, ambalajlar ve reklam kampanyalarında da minimalizmin etkilerini görebiliriz. Fakat ağırlıklı olarak logo tasarımları ve posterlerde görüyoruz. Birçok tasarımcı, bu modern tasarım anlayışını film posterlerinden albüm kapaklarına, reklam afişlerine kadar her yerde kullanmaktadır. Bunun sebebi, ser bir mesajı hızlı, anlaşılır ve etkili bir biçimde aktarmasındaki başarısıdır. Doğru bir şekilde kullanılan minimalist poster, bir mesaj göndermek için kendi elemanlarının her birini kullanmak için tasarlanmıştır.

Apple, Mastercard, Google, Youtube gibi küresel firmaların eski-yeni çalışmalarını detaylı bir şekilde incelediğinizde daha düz tasarım anlayışına yöneldiklerini göreceksiniz.

"Sadelik Karmaşıklığın Doruğudur" Steve JobsYorumlar

Bu içeriğer ait yorum bulunmamaktadır .